RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh : 10 Oktober 2012
Tahun : 5 Nilam
Masa : 09:20 a.m - 10:20 a.m
Bilangan murid : 25 orang
Tema : Kisah dan Teladan
Tajuk : Hikayat Sang Kancil
Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat;
i. Membaca kuat teks cerita “Hikayat Sang Kancil” dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
ii.Mengenal pasti watak terdapat dalam teks cerita “ Hikayat Sang kancil ” .
iii. Melakukan lakon semula teks cerita “Hikayat Sang Kancil” dengan penghayatan yang
baik.
iv. Menterjemahkan pengajaran yang terdapat dalam teks cerita dalam bentuk grafik atau
peta minda.
Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama :
5.1 membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (i) membaca perkataan, frasa dan ayat yang menagandung ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonas yang betul.
Fokus Sampingan :
2.1 Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi baik yang jelas
Aras 3 (i) Mempersembahkan cerita dengan sebutan, intonasi dan gaya penghayatan yang sesuai.
9.3 Menyusun maklumat secara kohesi daripada nota atau catatan hasil daripada bahan yang didengar atau dibaca secara kohesif.
Aras 3 (i) Menterjemahkan maklumat yang terdapat dalam teks prosa ke dalam bentuk grafik.
Aras 3 (i) Menterjemahkan maklumat yang terdapat dalam teks prosa ke dalam bentuk grafik.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran membaca , mendengar dan bertutur dan menulis.
Sistem Bahasa : Sistem ejaan, ayat tunggal dan ayat majmuk, sebutan dan intonasi.
Pengisian
- Ilmu : Pendidikan Moral, Pendidikan Sivik Kewarganegaraan
- Kurikulum - KBT : Kecerdasan pelbagai – verbal linguistik, kinestatik dan Interpersonal, natural, spatial
- Nilai : menghayati
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir : Membuat perbezaan, membuat inferens, dan kemahiran menghubungkait.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, intrapersonal, interpersonal, naturalis dan
emosi.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka mengenai cerita Kisah Teladan yang pernah didengari.
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir : Membuat perbezaan, membuat inferens, dan kemahiran mengkategorikan.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, intrapersonal, interpersonal, naturalis dan
emosi.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka mengenai cerita-cerita teladan yang pernah dibaca dan didengari sebelum ini.
BBM
Komputer riba, LCD, Video, teks cerita, borang pengurusan grafik, Lembaran kerja, topeng muka binatang, alat tulis.
PROSEDUR PELAKSANAAN RPH :
Langkah/ masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Cerita “Hikayat Sang Kancil”.
Contoh soalan yang akan dikemukakan oleh guru :
1) Pernahkah kamu mendengar cerita tentang sang kancil sebelum ini?
2) Apakah cerita kisah teladan lain yang pernah kamu baca dan dengar?
|
i. murid diminta untuk melihat paparan power point dan menghayatinya.
ii. Guru memperkenalkan tajuk pengajaran dan pembelajaran “ Kisah Teladan”
iii. guru menanyakan soalan yang
berkaitan dengan tajuk dan pengetahuan
sedia ada mereka.
iv. guru menjelaskan tujuan aktiviti pengajaran yang akan diajari pada hari itu.
|
KB : menghubung kait,
inferens
BCB: menonton dengan
Aktif
KBKK
|
Langkah 1
(15 minit)
|
i) Mengedarkan teks cerita yang bertajuk “Hikayat Sang Kancil “
(rujuk lampiran A)
ii) Watak-watak yang terdapat :
1. Sang kancil
2. Sang buaya
iii) Pengajaran yang terdapat dalam cerita :
a) kita tidak boleh menipu orang lain
b) Kita haruslah berfikir sebelum melakukan apa-apa tindakan.
c) Kita tidak boleh mengambil kesempatan terhadap orang lain.
d) Kita tidak boleh memandang rendah terhadap orang lain.
|
i. Guru membimbing murid membaca teks cerita dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ii. memilih beberapa orang murid murid untuk membaca petikan itu
secara individu dengan kuat dan mengikut intonasi serta gaya yang betul.
iii. murid-murid yang lain dikehendaki
mendengar dan meneliti teks sambil
memahami petikan tersebut.
iv. murid diminta untuk mengenal pasti watak-watak dan pengajaran yang terdapat dalam slaid power point tersebut.
|
KB : membuat inferens
BCB : i) membaca dengan
intonasi yang betul.
ii) mendengar dengan aktif.
BBB : teks cerita, power
|
Langkah 2
(15 minit)
|
Lakon semula “Hikayat Sang Kancil” menggunakan teknik topeng muka secara berpasangan.
|
i. Guru memilih secara rawak beberapa orang murid untuk datang ke hadapan kelas.
ii. murid dikehendaki melakonkan semula cerita “Hikayat Sang Kancil” berdasarkan teks cerita yang diberikan iaitu “Hikayat Sang Kancil“ dengan menggunakan topeng muka yang diberikan oleh guru.
iii. Guru memberikan ulasan tentang lakonan murid dan memberikan pujian.
|
KB : menghubungkaitkan
BCB :
i) Bertutur dengan sebutan dan intonasi yang jelas dan betul
KP :
Verbal linguistik, visual,
intrapersonal, interpersonal
Nilai : kerjasama, hormat-menghormati
BBB : topeng muka binatang
|
Langkah 3
(20 minit)
|
i) Membuat peta minda secara berkumpulan
ii) Murid dibahagikan kumpulan menggunakan kertas warna yang berbeza warna.
- Kumpulan Merah
- Kumpulan Biru
- Kumpulan Kuning
- Kumpulan Hijau
- Kumpulan Putih
|
i. murid dibahagikan kepada 5 beberapa
kumpulan.
ii. murid diminta untuk berada dalam
iii. kumpulan dan membuat perbincangan dan diminta memindahkan maklumat yang diperoleh dalam teks cerita ke dalam peta minda menggunakan i-think.
iv. Meminta murid membuat pembentangan di hadapan kelas mengenai peta minda yang telah dibina.
v. Kemudian guru menunjukkan peta minda yang dibuat oleh guru.
|
KB : menjana idea,
menghubungkaitkan,
membuat inferens.
KMD : membuat ramalan
BCB : mengumpul,
memproses, mencatat dan
melaporkan maklumat.
|
Penutup
( 5minit )
|
Aktiviti
Pengayaan:
Menulis karangan
pendek
Aktiviti
Pemulihan:
Memadankan gambar
|
i. guru terlebih dahulu menanyakan
kepada murid sekiranya mereka masih
tidak memahami tajuk pengajaran pada
hari tersebut.
ii. guru memberi latihan kepada murid
iaitu membuat karangan pendek
berdasarkan
pengajaran yang terdapat dalam teks cerita.
iii. guru membimbing kumpulan murid
yang memerlukan pemulihan dengan menyediakan soalan yang
memadankan gambar dengan situasi yang betul mengenai cerita “Hikayat Sang Kancil”
|
KP :
intrapersonal; interpersonal,
visual, verbal-linguistik.
Nilai : bekerjasama,
|
Rumusan
- Watak
- Pengajaran
- Nilai murni
|
Penutup (5 minit)
Kognitif :
yang telah dipelajari pada hari tersebut.
Sosial
i. Guru memuji usaha dan kesungguhan murid semasa melaksanakan aktiviti pengajaran dan pembelajaran.
|
Kecerdasan Pelbagai
• Interpersonal
• Intrapersonal
Nilai :
bekerjasama
patuh
berdedikasi
|
Refleksi :
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment